Miért pont az NSA figyelmét kerülte volna el az online gaming? - vetődött fel bennem a kérdés amikor megláttam az első híreket arról, hogy a napvilágra került doksik között bizony fény derült arra, hogy az NSA aktívan nézegette a játékosok habitusait. Az amerikai szervezet nem más játékokat vett nagyító alá mint a World of Warcraft, a Second Life, és a Microsoft Xbox Live. De a részleteknek itt korántsincs vége.
A 82 oldalas dokumentum szerint az NSA az alábbiak alapján kiváncsiskodott a felhasználók után: Xbox Liveon a Microsoft üzenetküldő szolgáltatásai miatt, a Second Life, az anonim telefonra való üzenetküldési lehetőség (SMS), valamint a később egyre elterjedő szintén anonim telefonálási lehetőség miatt, a World of Warcraft pedig többek között a "terroristák" videojátékon belüli szerveződése miatt volt érdekes.
A Blizzard a hírre való reagálásában azt nyilatkozta, hogy nem adott semmiféle hozzájárulást egy hivatalos szervnek vagy ügynökségnek sem annak érdekében, hogy adatokat szerezhessenek a WoW-ot felhasználva. A Microsoft megtagadta a választ a felmerült kérdésekre, a Second Life mögött állók pedig egyelőre nem reagáltak.
Az adatgyűjtés a szervek felől egyébként nem volt kispályás: az egyik angol szervezet 176,677 sornyi adatot szívott le a felsorolt alkalmazásokból. Hogy mi alakul ki ebből a pár információból, azt egyelőre csak megtippelni tudom, de az online játékok megfigyelése idáig is nyílt titok volt. Most azonban már bizonyíték is van rá.
Mit gondoltok, változtatni fog az emberek hozzáállásán az online játékok látható (bizalmon alapuló) sérülékenysége?