Rengeteget írtam olyan notikról, melyeket gamereknek ajánlottam, mert mindenféle szupi hardware ketyegett bennük és bár busás áruk kicsit elrettentő volt, erejük mégis tiszteletet parancsolt. Alig 2 éve kezdődött meg az olcsóbb és inkább netezésre szánt notik forgalomba helyezése, ezek közül is az Asus volt az első és egyben legtöbb féle ilyen netbook-kal előállt gyártó. Kapva az alkalmon kértem tesztelésre tőlük egy pici 701-es tipust.
Első körben azt kell tudni róla, hogy a ma kapható legkisebb netbook és emellett a legkönnyebb is. Annyira pici, hogy el sem tudtam képzelni, hogy lehet rajta netezni, meg kényelmesen dolgozni. Mivel a hardware kiépítése nem a legerősebb így célszerű Linux oprendszerrel használni, mivel kevesebb erőforrást használ mint az XP-s verzió, természetesen idehaza mind2 felszereléssel lehet kapni. Természetesen a kiváncsiság hajtott, ezért rögtön szereztem egy küldő optikai meghajtót, mivel ezek nincsenek vele felszerelve és ment is az XP install. Sajnos 4 GB-os SSD a tárolókapacitása, ezért a Vista :) meg sem fordult a fejemben.
A telepítés befejeztével már csak a hozzá szükséges driverek feltétele volt hátra, ezt az Asus weblapján meg is lehet találni. Ami viszont nagyon furcsa volt és szenvedtem is vele eleget a hálókártya driver. A sajátját egyszerűen nem akarta elfogadni, így jött az ötlet, hogy mi lenne, ha egy másik tipusét telepíteném rá. A hülye ötletek mindig is beváltak és a 901-es-ét tökéletesen felismerte. Miután minden kész volt, jöhetett a teszt. A felbontás 800x480-as, ami éppen megfelelő a 7"-os kijelzőhöz. A furcsa inkább a gépelés volt rajta, mivel meglehetősen kicsik a billentyűk rajta, de pár óra gépelés után egészen meg lehet szokni. Fontos itt megemlítenem, hogy kb maradt 2 Gb hely, ilyenkor jön jól ha van nekünk SD kártyánk, mivel avval is bővíthető és abból már 32 Gb méretben is lehet kapni. A hangjával nem volt semmi probléma, kicsit fura, hogy a kijelző mellett van a 2 hangszóró, de a hangerőre nem lehet panasz. A topuch padja is jól használható, mindössze 1 gomb található meg rajta ami úgy viselkedik mint a Mac-eken, ha jobb oldalt nyomjuk meg akkor jobb egérgomb funkciót használ, ha bal oldalt, akor meg értelem szerűen a balt. 3 db 2.0-s USB bemenet is van rajta és ha szeretnénk akkor VGA kimenetnek köszönhetően monitorra is köthetjük.
Igen, amint látjátok rózsaszín kivitelben és még elég sok színben lehet kapni :) A processzora egy 900 Mhz-es Celeron, a videokari pedig Intel 915-ös amivel játszani a Crysis-szal..hehe nem fogunk, viszont egész jól vitte a Quake 2-t és a Mortal Kombat Trilogy-t. Az aksija 3 cellás, netezésre éppen megfelelő és még 1 filmet is lazán megnézhetünk rajta tápra kötés nélkül. Apropó filmek. A HD-t már nem igazán szereti lejátszani, viszont a DivX-et egész jól elviszi kisebb várakozás után. A kijelző adottságai miatt a netezésnél nem csak a le-fel csúszkát kell majd használnunk, hanem a jobbra-balrát is elég gyakran, de még így is könnyebb mint egy mobillal vagy egy PDA-val próbálkoznánk.
Összegezve én meg vagyok elégedve a teljesítményével, az ára pedig nem több mint 50 valahány ezer Ft. Aki a vonaton, buszon, metrón munkahelyen :) és egyéb erre alkalmas helyen szeretne netezni, vagy filmet nézni arra tökéletesen megteszi. Majdnem elfelejtettem, hogy 2008-ban kint voltunk a GC-n és rengeteg újságíró használta ezt a tipust méretei és a tömege miatt szinte bárhol használható.